Με την ΑΕΚ να κυριαρχεί στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Α1 χάντμπολ των ανδρών, έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 31-22 του Ολυμπιακού στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με +6 και +8 από την αρχή της αναμέτρησης και δεν έχασαν τη διαφορά μέχρι τη λήξη. Μάλιστα, η Ένωση είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και κυριάρχησε σον αγωνιστικό χώρο.

Για την ΑΕΚ από πέντε γκολ σημείωσαν Τζηράς, Λέμος και Ογκάλδε.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 9-5 με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών, αλλά στο επόμενο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κυριάρχησε και έκλεισε το πρώτο μέρος στο 16-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν σε 22-16. Η απάντηση από την Ένωση ήρθε άμεσα και με επί μέρους σκορ 9-6 έφτασε στην τελική επικράτηση με 31-22.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 8-2, 9-4, 13-6, 16-8 (ημχ.), 20-11, 21-14, 22-16, 25-16, 29-19, 31-22

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 5, Δομπρής 1, Νικολαϊδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 1, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 5, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2.

Ολυμπιακός (Σπίκιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Κόμπετιτς 1, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλάγιτς 5, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Κόκκινες 52:14 Καραμπουρνιώτης, 60:00 Ζάγια (δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2.

Ρεπό: Ζαφειράκης Νάουσας

* Εκκρεμεί ο ορισμός του αγώνα Φίλιππος Βέροιας-ΑΕΣΧ Πυλαίας. Λόγω των υγειονομικών μέτρων στην ΠΕ Ημαθίας, η αναμέτρηση πιθανότατα θα μετατεθεί σε άλλη έδρα.