Ο Παναθηναϊκός έκανε απόψε το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Κηφισιάς με «καθαρό» σκορ (3-0) αλλά όχι κι ενδεικτικό της μάχης που έγινε στο «Ζηρίνειο», μεταξύ των δύο αντιπάλων.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάκτησε και τα τρία σετ με τη μίνιμουμ διαφορά, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν ανταγωνιστικός και διεκδίκησε το καλύτερο ως το τέλος κάθε σετ, αλλά οι δύο καλές εμφανίσεις απέναντι σε Ολυμπιακό (στην πρεμιέρα) κι απόψε δεν είχαν βαθμολογικό όφελος για το συγκρότημα των βορείων προαστίων.

Στα ευχάριστα για τον Παναθηναϊκό ήταν η επιστροφή του Στεφάνου στην ενεργό δράση, έστω για έναν πόντο στο 2ο σετ. Στο 1ο σετ, με μπλοκ του Ραγκέλ στον Ζουπάνη οι «πράσινοι» πέρασαν με τρεις πόντους (19-16) και υπό την καθοδήγηση του Γιάκομπσεν έφτασαν στο 24-21, από άουτ επίθεση του Κωτσάκη. Η Κηφισιά, με επίθεση του ίδιου και άουτ του Ράπτη έφτασε στο -1 (24-23) και τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-23, μετά από άουτ σερβίς του Δημήτρη Νικολάκη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήραν νωρίς προβάδισμα τριών πόντων 9-6. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά μετά από φάση διαρκείας ο Κωτσάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 22-22, αλλά με τον Ραγκέλ να κερδίζει τις «μάχες» στο φιλέ ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Κωτσάκης με επίθεση έφερε το σετ στα ίσα 24-24, αλλά ο πρωταθλητής πιο ψύχραιμος στους κρίσιμους πόντους έκανε το 2-0 (27-25) με επίθεση του Ράπτη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά ξεκίνησαν πιο αποφασιστικά. Με πίεση στο σερβίς και καλή «κόντρα μπάλα» η Κηφισιά προηγήθηκαν 9-6 και 12-9. Οι «πράσινοι» ανέβασαν «στροφές» και με συνεχείς πόντους προσπέρασαν (14-13), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι, με τον Ζουπάνι να ηγείται, μπήκαν σε «θέση οδηγού» (17-16), κι ενώ ο Μπάσης με άσο έφερε την Κηφισιά στο +2 (21-19).

Ο Τσάσιτς «απάντησε» από τη θέση του σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσους έφερε την ομάδα του μπροστά με 23-22, ο Ράπτης έδωσε «ματς μπολ» στον Παναθηναϊκό 24-23, ο Ζουπάνι ισοφάρισε, αλλά ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού με νέα επίθεση έδωσε και πάλι «ματς μπολ», ενώ με επίθεση του Ανδρεόπουλου έγινε το 26-24 και το 3-0.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Ζουπάνι 23 (20/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάμπερλεν, Παπαδόπουλος Π. (6/15 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 21% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. – 33% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ. 1 (1 άσσος), Σπυριούνης, Μελλές 1 (1/3 επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/15 επ., 83% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 16 (14/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 51% υπ. – 21% άριστες), Στεφάνου (λ), Μούχλιας, Πανταλέων.