Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος στη Σύρο και με τον Βόγιν Τσάτσιτς να «επιστρατεύεται» για την υποδοχή, κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον Φοίνικα με 3-2 σετ ύστερα από χορταστικό αγώνα 2,5 ωρών στο γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας». Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο, όπου θα διεξαχθεί ο νοκ άουτ προημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ μόλις σε 70 λεπτά και επέστρεψε στις νίκες μετά τις απώλειες στα ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Ταυτόχρονα, επέστρεψε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τον Φοίνικα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και δεν απειλήθηκε από τον Παμβοχαϊκό, που για πρώτη φορά αγωνίστηκε χωρίς τον Μάκη Κανέλλο (πήγε στον Φοίνικα), τη θέση του οποίου ως βασικός μπλοκέρ πήρε ο Μάμαλης.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, η ενισχυμένη Ελπίδα Αμπελοκήπων στάθηκε ανταγωνιστικά απέναντι στον Ηρακλή αλλά ο «Γηραιός» ήταν πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη με 3-1.