Μόνο για ένα σετ, το πρώτο, άντεξε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ο «Δικέφαλος» έφτασε κοντά στην κατάκτησή του αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες, κι έκτοτε μόνο οι «πράσινοι» υπήρχαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στη νίκη με 3-0, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών με τη μακεδονική ομάδα κι έτσι η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο αγώνα, που επίσης θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο, την Κυριακή 5 Ιουλίου, με ώρα έναρξης στις 19:00.

Τη διαφορά στο παιχνίδι έκαναν τα λάθη. Ο Παναθηναϊκός τα περιόρισε σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό και, εξαιρουμένου του πρώτου σετ, αυτός ήταν από τους βασικούς παράγοντες που οδήγησαν στο εύκολο 3-0 και την ισοφάριση.

Να σημειωθεί ότι ο ακραίος του ΠΑΟΚ, Σωτήρης Σωτηρίου, στο τέλος του πρώτου σετ ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό κι αποχώρησε. «Ο Σωτήρης ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό. Ήταν απώλεια για μας. Δεν ξέρω εάν θα παίξει στον τρίτο αγώνα», δήλωσε για το θέμα ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Kώστας Δεληκώστας.

Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. – 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσσος), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης.