Με τους αγώνες της 10ης ημέρας συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών, με το ντέρμπι του Β΄ ομίλου ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός να έχει αναβληθεί, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στις «ερυθρόλευκες».

Το ντέρμπι της αγωνιστικής διεξήχθη στο κλειστό των Μεσογείων, όπου το Μαρκόπουλο με εκπληκτική απόδοση νίκησε τον ΑΟ Θήρας στις λεπτομέρειες με 3-0, με όλα τα σετ να κρίνονται στους δύο πόντους και υποχρέωσε την ομάδα των Κυκλάδων στην πρώτη εφετινή ήττα της.

Το Μαρκόπουλο πέρασε στην κορυφή, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί στον ένα βαθμό καθώς νίκησε εύκολα τη Λαμία, σε συνδυασμό με το ρεπό του Άρη, όμως το συγκρότημα της Σαντορίνης έχει δύο αγώνες λιγότερους από τις «πράσινες» και το Μαρκόπουλο.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στη Νέα Ερυθραία, όπου οι Αμαζόνες αν και προηγήθηκαν 2-0 χρειάστηκαν πήγαν σε πέμπτο σετ για να καταβάλουν τη σθεναρή αντίσταση του Ηλυσιακού. Τέλος, στη μοναδική αναμέτρηση που διεξήχθη στον Β΄ όμιλο, η ΑΕΚ επιβλήθηκε της Θέτιδας Βούλας με 3-0.