Σοβαρός και συγκεντρωμένος απ΄ την αρχή του παιχνιδιού, σε αντίθεση με την προτελευταία αναμέτρησή του, στο Ηράκλειο και στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Μίλωνα με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη, στη συνάντηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στην Volley League.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν μόλις 70 λεπτά για να πάρουν τους τρεις βαθμούς, να σημειώσουν την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες και να στρέψουν την προσοχή τους στο ντέρμπι που έπεται, με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Νέας Σμύρνης πάλεψε μόνο στο πρώτο σετ κι ετοιμάζεται για το δικό της ντέρμπι, το ντέρμπι ουραγών με τον ΟΦΗ. Πρώτος σκόρερ και μοναδικός του αγώνα με διψήφιο αριθμό ήταν ο Έρμανς Έγκλεσκαλνς, με 19 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε πολύ καλό σερβίς, που της απέφερε 11 άσσους, εκ των οποίων τους 8 πήρε ο Φρομ. Στο πρώτο μισό του 1ου σετ οι ομάδες πήγαν μαζί ως το 10-10, αλλά τα σερβίς του Στιβαχτή χάλασαν την υποδοχή του Μίλωνα και ο Έγκλεσκαλνς «εκτελούσε» από παντού για το 15-10, με τη διαφορά των 5 πόντων να διατηρείται ως το τέλος του σετ.

Από το 5-5 του 2ου σετ ο Ολυμπιακός πήρε το δικό του δρόμο και με Βουλκίδη, Μιγιαήλοβιτς ξέφυγε, ενώ η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Φρομ, που σημείωσε 4 συνεχείς άσσους κι έφερε το σκορ στο 22-11. Το 3ο σετ έμοιαζε με το πρώτο, ο Μίλωνας αντιστάθηκε ως το 9-9 αλλά με το σερβίς του Στιβαχτή ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 (15-9) κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 12 (4/11 επ., 8 άσσοι, 60% υπ. – 40% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Μιγιαήλοβιτς 9 (8/19 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 40% άριστες), Έγκλεσκανς 19 (19/29 επ.), Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Όκολιτς 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Στράτος, Εφραιμίδης.

Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 6 (6/14 επ., 52% υπ. – 32% άριστες), Χανδρινός Σ. 8 (8/19 επ., 15% υπ. – 15% άριστες), Μάζιαρζ 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 7 (7/21 εο.), Δρογκάρης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 35% υπ. – 24% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Τσαρκάτογλου.