Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού έναντι της Μιχάνσκα Μινσκ, καθώς την Πέμπτη επικράτησε δύσκολα με 3-2 σετ της αντιπάλου της, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά του Champions League, που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη.

Ο επαναληπτικός των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί στη Λευκορωσία την επόμενη Πέμπτη (14/10), με τις ερυθρόλευκες να χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Σε περίπτωση ήττας στο τάι μπρέικ η ομάδα του Κουτίνιο θα ψάξει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Όπως μαρτυρά το σκορ και οι διαφορές στα πέντε σετ, ο αγώνας ήταν «κλειστός», με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται ιδιαίτερα μέχρι να φτάσει στην επικράτηση στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κόστα 20 (19/42 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-36% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1 άσσος), Χίπε 24 (22/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-25% αρ.), Κακουράτου -λ (37% υπ.- 21% αρ.)/ Σάλας 2 (2/5 επ., 29% υπ.-14% αρ.),

ΜΙΝΣΚ (Σαλίκοφ): Σιακρέταβα 19 (16/46 επ., 3 μπλοκ,), Βλαντίκα 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% επ.-28% αρ.), Λαπατό 4 ( 1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάζιουκ 21 (13/19 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Λιαμπιοντκίνα 16 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-24% αρ.), Πανασένκα -λ (39% υπ.-11% αρ.), Σαλίκοβα, Φενταρίντσικ -λ,