Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 3-0 (25-08, 25-18, 25-15) τον Φίλιππο στη Βέροια και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 2022, που ήταν ταυτόχρονα και ντεμπούτο του Ιταλού προπονητή Αλμπέρτο Τζιουλιάνι στον πάγκο του, κρατώντας τη δεύτερη θέση.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Κώστας Προύσαλης ο οποίος ως πασαδόρος του Ολυμπιακού νίκησε την ομάδα που μέχρι και πριν από ένα μήνα ήταν στη δύναμή της. Εκτός αποστολής από τον Ολυμπιακό ήταν ο Έγκλεσκαλνς, βασικός διαγώνιος ξεκίνησε ο Ζουπάνη, ενώ χρόνο πήρε και ο Παπαδόπουλος.

Ο Φίλιππος παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές και αποδυναμωμένος. Μπήκε πολύ άσχημα στον αγώνα καθώς βρέθηκε να χάνει με 13-0 στο 1ο σετ χάρις το σερβίς του Ανδρέα Ανδρεάδη. Η ομάδα της Βέροιας πέτυχε να γίνει πιο ανταγωνιστική στο 2ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα και να μείνει στους 3 βαθμούς.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη καθώς ο Φίλιππος παρουσιάστηκε με σύνθεση ανάγκης αλλά και ο Ολυμπιακός έπαιξε με αντίπαλο τον κακό εαυτό του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-0 και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-8 χάρις την αποτελεσματικότητα στην κόντρα επίθεση και στο μπλοκ.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε 5-4 στο 2ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 προηγήθηκε 9-5 και αργότερα 14-7 με σερί από Πέριτς, Παπαδόπουλο. Ο Φίλιππος μείωσε σε 18-15 χάρις τους δύο άσσους του Σονάρι και τον πόντο του Βαρβεσιώτη αλλά με τους Χαραλαμπίδη, Παπαδόπουλο, ο Ολυμπιακός έτρεξε το σκορ και κλείδωσε το σετ 25-18 με τον Χαραλαμπίδη.

Με σερί 5-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-5 και στο 3ο σετ. Ο Φίλιππος δεν είχε όπλα για να αντιδράσει, έκανε πολλά λάθη και ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Παπαδόπουλου τελείωσε τον αγώνα 25-15.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 2 (2/4επ.), Γιαράμπα 2 (2 μπλοκ, 0/6επ.), Βαρβεσιώτης 6 (5/14επ., 12%υπ., 6%αρ.), Σονάρι 11 (9/25επ΄., 75%υπ., 50%αρ.), Στουντζίνσκι 1 (1/25επ., 50%υπ., 41%αρ.), Κουπατσιάρης 1 (1 μπλοκ) / Μιχελάκης (λ.- 61%υπ., 33%αρ.), Σιούτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Προύσαλης 1π. (1/1επ.), Παγιένκ 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μιχαΐλοβιτς 4 (3/7επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.), Ανδρεάδης 1 (1/2επ.), Ζουπάνη 10 (6/9επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 19 (15/26επ., 4 μπλοκ, 33%υπ., 17%αρ.) / Ζήσης (λ. – 89%υπ., 78%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 8 (7/16επ., 4 μπλοκ), Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 4 (2/5επ., 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.).

Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 (25-17, 25-21, 25-18) τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και συνέχισε το νικηφόρο σερί του και μέσα στο 2022. Οι πράσινοι μετά την 8η νίκη στο πρωτάθλημα διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, έναντι 23 του Ολυμπιακού και 22 του ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος του ΟΦΗ και νίκησε δίκαια. Στα δύο πρώτα σετ αγωνίστηκε ο Πρωτοψάλτης βασικός ακραίος μαζί με τον Ράπτη και στο 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος πήρε τη θέση του πρώτου.

Από τον ΟΦΗ δεν αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός διαγώνιος καθώς ο Κώστας Δεληκώστας δεν ήθελε να ρισκάρει την πρόωρη συμμετοχή του καθώς είχε στα πόδια του μόνο μία προπόνηση. Πάντως η ομάδα της Κρήτης πάλεψε όλα τα σετ, ακολούθησε στο σκορ αλλά ήταν αδύνατο να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο και έτσι έμεινε στους 2 βαθμούς στη βαθμολογία και είναι φανερό πως στοχεύει στα κρίσιμα ματς με τις ομάδες που έχει ίδιους στόχους.

Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 1 άσσος, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Κάλας 9π. (7/11επ., 2 μπλοκ, 52%υπ., 21%αρ.), Ντεουίς 10 (10/30επ.), Αρπάγιου 1 (1/2επ.), Βαϊόπουλος 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/8επ., 1 άσσος), Βάργκας 8 (8/17επ., 60%υπ., 33%αρ.) / Δαρίδης (λ. – 59%υπ., 47%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/7επ., 67%υπ., 67%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2 άσσοι), Ρανγκέλ 6 (5/6επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 89%υπ., 44%αρ.), Βαν ντε Ντρις 10 (7/10επ.. 3 άσσοι), Στάλεκαρ 9 (6/10επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 67%υπ., 33%αρ.), Συναδινός (λ. – 50%υπ., 50%υπ.), Ρουσσόπουλος, Μάρκου 2 (2/5επ.), Ανδρεόπουλος 5 (4/7επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 33%αρ.).