«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς… Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθεια για την υπεράσπιση του τίτλου του, περνώντας από το κλειστό της Πυλαίας με ένα «καθαρό» 3-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της πρεμιέρας στη Volley League.

Να σημειωθεί ότι τον «Δικέφαλο» δεν ενίσχυσαν οι δύο Κουβανοί αθλητές του (Σαντοβάλ και Άλμπο), αφού η κουβανική ομοσπονδία δεν είχε στείλει την απαραίτητη άδεια.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του και με μεγαλύτερη ποιότητα στην υποδοχή κατάφερε να έχει τον πρώτο λόγο στην εξέλιξη του αγώνα. Εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κοκκινάκης σε υποδοχή και άμυνα, ενώ με Φίνγκερ, Χουσάι και Γκέργκι υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα 12-10 στο σκορ ενώ με τους Ιλίνκχ, Μάρσαλ ο δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 20-18. Το χαμένο σερβίς του Μπούτου και ο πόντος του Πετρέα έφεραν το ματς στα ίσια και ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη πέρασε μπροστά 23-22. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αλβανός Χουσάι που με τρεις διαδοχικές επιθέσεις έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 25-23 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-4, αλλά ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά με το σερβίς του Ιλίνχκ και τις επιθέσεις του Μάρσαλ για το 12-12. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-18 με τον Γκέργκι αλλά ο ίδιος παίκτης στάθηκε μοιραίος όταν μόνος του από καλή θέση έκανε παράβαση σε «πέναλτι», ενώ στην επόμενη φάση έδωσε άσσο. Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ισοφάρισε αλλά έφτασε και στο 24-23 με πέρασμα του Χαραλαμπίδη. Ο Φίνγκερ ισοφάρισε, αλλά ο Ιλίνκχ έδωσε εκ νέου προβάδισμα 25-24. Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση, ισοφάρισε και προηγήθηκε πάλι ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη 26-25. Τρεις φορές προβάδισμα σε θέση για σετ μπολ πέρασαν ανεκμετάλευτα και τελικά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Φίνγκερ και την άουτ επίθεση του Μάρσαλ πήρε το σετ 29-27 για το 2-0.

Στο 3ο σετ με καλύτερη ψυχολογία και περισσότερες δυνάμεις ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή προβάδισμα. Ο Κώστας Δελκώστας ξεκίνησε βασικό διαγώνιο τον Σωτηρίου και πασαδόρο τον Τερζή, αλλά ο Ολυμπιακός με λίγα λάθη και σταθερό ρυθμό πήρε τη νίκη σε 111 λεπτά.

Τα σετ: 23-25, 27-29, 18-25.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δελκώστας): Μάρσαλ 12 (12/24επ., 64%υπ., 44%αρ.), Χαραλαμπίδης 6 (4/6, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (4/7, 1 μπλοκ), Ιλίνκχ 11 (8/20επ. 58%υπ., 42%αρ.), Μπούτος 4 (4/9επ.).

Ολυμπιακός (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 15π. (14/22επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/7, 2 μπλοκ), Χουσάι 20 (20/32επ., 61%επ., 29%αρ.), Βουλκίδης 8 (7/8επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/1επ.), Γκέργκι 11 (7/13π., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 12%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 83%υπ., 67%αρ.), Στιβαχτής, Ασπιώτης 2 (2/2επ.), Ριζόπουλος (100%υπ., 100%αρ.).