Ο ΑΟ Θήρας ήταν ο μεγάλος νικητής στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών απέναντι στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά 3-2 με μεγάλη ανατροπή τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό και παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, για δεύτερη φορά στην Ιστορία της.

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι και πως εκ τούτου θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν με διαφορά δύο πόντων, αλλά το τρίτο άνηκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό.

Ενώ το σκορ ήταν 5-4, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0 για το 11-4, με τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει και κόκκινη κάρτα στον προπονητή του ΑΟ Θήρας Κώστα Παπαδόπουλο για τις έντονες διαμαρτυρίες του για την προηγούμενη φάση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +9 (19-10) με το σετ να τελειώσει με 25-17 μετά από άουτ σερβίς της Βλαχάκη.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 6-3 μετά από μπλοκ της Τσομπανίδου στη Σάντσες. Η Κουβανή κεντρική του Παναθηναϊκού με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (10-9), όμως η Ντάλκε έφερε ξανά το σετ στα ίσα (10-10). Η ομάδα των Κυκλάδων πίεσε από το σερβίς και με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Τσιτσιγιάννη ξέφυγε με +3 (17-14). Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε και η Ντάλκε με άσσο έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (25-18).

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τη Θήρα να έχει προβάδισμα και μετά το 7-4 ο Απόστολος Οικονόμου κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τα σερβίς της Χαντάβα κι ένα μπλοκ της Σάντσες στην Βλαχάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξανά στο ματς (8-7), με την διαφορά να φτάνει μέχρι και το +3 (11-8).

Στην επόμενη φάση η Χατζηευστρατιάδου με μπλοκ στην Χουντέκοβα έκανε το 11-9, πήγε στο σερβίς κι εκεί και η ανατροπή, αφού με τα χτυπήματα της Ελληνίδας κεντρικής η ομάδα της Σαντορίνης έτρεξε σερί 6-0 (είχε δύο άσσους) και πήρε το σετ με 15-11 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15

Παναθηναϊκός (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (10/35 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Νεΐκοβα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντέλλου 1 (1/3 επ.), Τσιτσιγιάννη 16 (14/33 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 25 (19/52 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Σάντσες 20 (15/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, ) / Ξηντάρα (λ, 43% υπ. – 37% άριστες), Λεωνίδου, Μεταξά 1 (1/3 επ.).

ΑΟ Θήρας (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντάλκε 23 (19/49 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 36% άριστες), Βλαχάκη 18 (16/35 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 41% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (7/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 7 (7/25 επ.) , Τσομπανίδου 7 (2/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. – 48% άριστες), Παναγιωτίδου, Γουάλας 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ).