Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή σε βάρος της Νεφτοχίμικ Μπουργκάς και πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup ανδρών στο βόλεϊ.

Στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν την ήττα τους με 3-1 στη Βουλγαρία, επικρατώντας με 3-0, και στη συνέχεια κέρδισαν το καθοριστικό «χρυσό» σετ με 15-11 και εξασφάλισαν μία θέση στην τετράδα της διοργάνωσης.

Εκεί, οι πρωταθλητές Ελλάδας θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την πανίσχυρη ιταλική Τρεντίνο, με το πρώτο ματς στην Αθήνα (26/2) και τη ρεβάνς στο Τρέντο (5/3).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-7, αλλά η Μπουργκάς μετά από συνεχή λάθη στην υποδοχή μείωσε σταδιακά και ισοφάρισε σε 23-23. Στο σημείο εκείνο, όμως, ο Ουσίκοφ έχασε το σερβίς και κάρφωσε άουτ για το 25-23 και το 1-0.

Στη συνέχεια, ο Πετρέας πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 10-8 και έφυγε με τον πίνακα να γράφει 15-8, καθώς ο διεθνής κεντρικός πήρε τρεις συνεχείς άσους και διέλυσε την υποδοχή των Βουλγάρων, με το 25-17 να αποτυπώνει τη διαφορά των δύο ομάδων.

Στο τρίτο σετ ανέλαβε δράση ο Τερβαπόρτι που μετέτρεψε το 0-2 σε 4-2 και ύστερα βοήθησε ώστε το 13-11 να εκτοξευτεί στο 17-11. Η Μπουργκάς μείωσε σε 21-17, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο.

Το 3-0 στα σετ ήρθε σε μόλις 70 λεπτά και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το χρυσό σετ. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν 3-1 αλλά βρέθηκαν πίσω με 3-5, για να ξαναπεράσουν με 6-5 χάρις σε δυο άσους του Ουσίκοφ.

Με επίθεση του Κουμεντάκη και άσο του Σμιτ έγινε το 9-7, αλλά η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 10-10. Ο Σμιτ έγραψε το 11-10 και το 13-10, ενώ στο ενδιάμεσο είχε αστοχήσει ο Ουσίκοφ. Η Μπουργκάς μείωσε σε 13-11, αλλά με άουτ επίθεση των Βούλγαρων και επίθεση του Κουμεντάκη η πρόκριση πήγε στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19. «Χρυσό» σετ: 15-11.

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Πετρέας 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμε 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 2 (2/9 επ., 14% υπ. – 0% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 32% άριστες) / Χριστοφιδέλης (λ, 40% υπ. – 35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες).

Μπουργκάς (Ζελιάσκοφ): Μπρατόεφ 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Τζόρτζεβιτς 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 7% υπ. – 7% άριστες), Ουτσίκοφ 16 (13/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρόφ 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Τοντόροφ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Κάρτεφ 6 (4/6 επ., 2 άσσοι) / Σαλπάροφ (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Καριάγκιν, Ιβάνοφ.