Με ήττα «μπήκε» η Εθνική ανδρών στον πιο δυνατό αγώνα του Group III της Ευρωαφρικανικής Ζώνης στο Davis Cup, που διεξάγεται για 2η ημέρα στο Tatoi Club.

Η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει την Πολωνία και στο πρώτο ματς ο Μιχάλης Περβολαράκης ηττήθηκε από τον Καμίλ Μάιτσρζακ με 6-4, 6-3.

Στο πρώτο σετ ο Πολωνός τενίστας, Νο84 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε αρχικά ένα προβάδισμα με 4-1, ο Περβολαράκης (Νο462) ανέβασε την απόδοσή του και το πήγε στο 4-4, αλλά ο Πολωνός κατάφερε να πάρει τα επόμενα δύο γκέιμ και να κλείσει με 6-4.

Ίδιο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τον Μάιτσρζακ να το πηγαίνει πάλι στο 4-1, μόνο που αυτήν τη φορά το τελείωσε με 6-3.

Θα ακολουθήσει η κορυφαία αναμέτρηση όλου του τουρνουά, ανάμεσα στον Χούμπερτ Χούρκας, Νο36 στον κόσμο, και τον Στέφανο Τσιτσιπά, Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης.