Η εκπληκτική προσπάθεια που κατέβαλε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ στην πρεμιέρα της στο κυρίως ταμπλό του όπεν της Βαρκελώνης δεν συνοδεύθηκε από νίκη.

Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια μπήκε στο τουρνουά από τα προκριματικά και αντιμετώπισε την 19χρονη Ισπανίδα Μαρίνα Μπασόλς.

Στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 4-0, αλλά ισοφάρισε σε 4-4, χάνοντας ωστόσο με 6-4.

Στο δεύτερο σετ βρέθηκε πάλι να χάνει με 4-0, αλλά με ένα απίστευτο κρεσέντο κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει σε 4-4 και αυτή την φορά το πήρε με 6-4, πετυχαίνοντας έξι σερί νικηφόρα γκέιμς.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι δύο τενίστριες έδωσαν μεγάλη μάχη, ήταν ισόπαλες 4-4 αλλά τελικά νικήτρια αναδείχθηκε η Μπασόλς με 6-4.

Στον Β΄ γύρο αντίπαλος της Ισπανίδας θα είναι η 19χρονη Ελληνοαυστραλέζα Τζέιμι Φουρλίς, η οποία νίκησε με 6-3, 6-3 την 27χρονη Ουγγαρέζα, Ρέκα Λούκα Γιάνι, και προκρίθηκε.

Η Παπαμιχαήλ θα αγωνιστεί και στο διπλό, με παρτενέρ την Τουρκάλα Τσαγκλά Μπουγιουκακτσαϊ. Ο πρώτος αγώνας θα είναι απέναντι στο νο 2 του ταμπλό, την Αυστραλέζα Άλισον Μπάι και την Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία.