Ο τελικός στο διπλό ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά τένις, ήταν ούτως ή άλλως… κροατική υπόθεση, καθώς και τα δύο δίδυμα (Πάβιτς/Μέκτιτς εναντίον Τσίλιτς/Ντόντιγκ) ήταν από την κροατική χώρα. Το ζητούμενο ήταν ποιοι θα έφταναν στο χρυσό, με τους Νίκολα Μέκιτς και Μάτε Πάβιτς να αναδεικνύονται νικητές με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 10-6).

Οι Μέκτιτς/Πάβιτς πήραν το πρώτο σετ με 6-4, κάνοντας μπρέικ στο καθοριστικότερο σημείο (8ο γκέιμ). Στο δεύτερο σετ οι Τσίλιτς/Ντίντινγκ «αντέδρασαν» κι έφτασαν στην ισοφάριση με 6-3. Το ματς πήγε στο τάιμ μπρέικ των 10 πόντων, όπου οι Μέκτιτς/Πάβιτς πήραν ισχυρό προβάδισμα με 7-1 και «καθάρισαν» με ευκολία τον αγώνα και το χρυσό μετάλλιο.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νεοζηλανδοί Μάρκους Ντάνιελ και Μάικλ Βένους, που επικράτησαν των Αμερικανών Όστιν Κράιτσεκ και Τένις Σάντγκρεν με 2-0 σετ (7-6, 6-2).