Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση στα 35 χλμ βάδην και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ομάδων που διεξήχθη στο Ποντεμπράντι Τσεχίας.

Η πρωταθλήτριά μας που γυμνάζεται με τον Ναπολέοντα Κεφαλόπουλο, από την αρχή της κούρσας ήταν στη δεύτερη θέση. Έχοντας την καλύτερη επίδοση από τις συμμετέχουσες έδειξε την κλάση της ακολουθώντας πολύ καλή τακτική. Έτσι στο 20ό χλμ πέρασε την Ιταλίδα Τζιόρτζι και τέθηκε επικεφαλής.

Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε 2.49.55, βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (2.50.04) και επιβεβαιώσε την εξαιρετική της κατάσταση ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, ενώ επίσης πέτυχε και πάλι το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 που είναι 2.54.00. Αξίζει να σημειωθεί δε ότι η επιδοσή της είναι η κορυφαία στη χώρα μας στην απόσταση.

Τα περάσματα της Ντρισμπιώτη: 10χλμ 48.46 (2η) – 20 χλμ 1.37.22 (1η) – 30χλμ 2.25.45 (1η)– 35χλμ 2.49.55

Η Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), η οποία έχει το όριο για την συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έκανε έναν δυνατό αγώνα τεστάροντας την κατάστασή της σε υψηλό επίπεδο. Η αθλήτρια έχει ακόμη μια συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.

Στον αγώνα των 35 χλμ πήραν ακόμη μέρος τρεις Ελληνίδες. Η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) τερμάτισε στην έβδομη θέση με επίδοση 2.55.10 που βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (2.55.15), η Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) πήρε την 10η θέση με επίδοση 2.57.29 (ατομικό ρεκόρ) και η Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) 16η με χρόνο 3.14.13.

Η ομάδα μας κατάκτησε επίσης την δεύτερη θέση στο ομαδικό.

Στη δεύτερη και τρίτη θέση των 35 χλμ γυναικών ήταν οι Ιταλίδες Αννα Ελεονόρα Τζιόρτζι 2.51.05 και Λίντια Μπαρτσέλα 2.51.50 η οποίες πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 23 αθλήτριες από 10 χώρες.

Στα 20 χλμ βάδην γυναικών γυναικών αγωνίστηκαν οι Ολγα Φιάσκα (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) και η Παναγιώτα Τσινοπούλου (Βέλος Παλαιού Φαλήρου).

Η Τσινοπούλου (Βέλος Παλαιού Φαλήρου) πήρε την 11η θέση βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ και η Φιάσκα που ανήκει στην κατηγορία Κ23 την 30η με νέο ατομικό ρεκόρ.

Από την αρχή του αγώνα η Τσινοπούλου βρισκόταν ανάμεσα στις 15 προπορευόμενες. Στη συνέχεια άλλαξε ο ρυθμός της κούρσας και η πρωταθλήτριά μας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το γκρουπ που προπορευόταν.

Αποσπάστηκε η Ιταλίδα Παλμισάνο ενώ την ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής τρεις Ισπανίδες (Γκαρσία, Γκονζάλες, Πέρεζ) που εναλλάσσονταν στις πρώτες θέσεις. Νικήτρια τελικά η Ιταλίδα Αντονέλα Παλμισάνο με επίδοση 1.27.42, δεύτερη η Μαρία Πέρεζ (Ισπανία) 1.28.03 και τρίτη η Λάουρα Γκαρσία (Ισπανία) με 1.29.07.

Η Τσινοπούλου, που γυμνάζεται με τον Θανάση Δεληγιάννη έδειξε αγωνιστική σταθερότητα παραμένοντας στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας στην 13η θέση. Εν τέλει τερμάτισε στην 11η με επίδοση 1.32.24 βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ (1.32.33).

Τα περάσματα της Τσινοπούλου: 5χλμ 31.38, 13η – 10χλμ 45.25 13η – 15χλμ 1.08.46, 13η – 20χλμ 1.32.24 11η.

Η Όλγα Φιάσκα (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) που ανήκει στην κατηγορία Κ23, αγωνίστηκε στον αγώνα των 20χλμ γυναικών. Η ασημένια πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ18 του 2018 που γυμνάζεται με τον Γρηγόρη Κοντό, ήταν σταθερή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με περάσματα που της εξασφάλισαν επίδοση καλύτερη από το ατομικό της ρεκόρ 1.36.51 (1.36.53 προηγούμενο) που την έφερε στην 30η θέση. Να σημειώσουμε ότι η αθλήτρια από την Μυτιλήνη έχει το όριο για τους πανευρωπαϊκούς της κατηγορίας της που θα γίνουν το καλοκαίρι στο Μπέργκεν.

Τα περάσματα της Φιάσκα: 5χλμ 33.01,31η – 10χλμ 47.21, 29η – 15χλμ 1.11.44, 29η – 20χλμ 1.36.51, 30η.

Στον αγώνα πήραν μέρος 55 αθλήτριες από 18 χώρες.

Εγκατέλειψε λόγω ενοχλήσεων ο Παπαμιχαήλ

Στα 50χλμ ανδρών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου). Ο έμπειρος, 33χρονος πρωταθλητής μας που γυμνάζεται με τον Ηλία Γκαραβέλα, από την αρχή της κούρσας ήταν στο γκρουπ των προπορευόμενων. Στη συνέχεια και μετά το 15ο χλμ παρέμεινε μεταξύ των αθλητών στην 20άδα ενώ μετά το 20ό χλμ ένιωσε ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει μετά το 28ο χλμ ενώ βρισκόταν στην 16η θέση και η επίδοσή του ήταν 2.10.26

Τα περάσματα: 10ο χλμ 46.58 (14ος) – 20χλμ 1.33.32 (18ος) – 28χλμ

Στον αγώνα πήραν μέρος 39 αθλητές από 18 χώρες.

Το χρυσό μετάλλιο στα 50χλμ κατέκτησε ο Ισπανός Μαρκ Τουρ που τερμάτσιε σε 3ώρες 47.40, δεύτερος ήταν ο Φινλανδός Αλέκσις Ογιάλα 3.48.25 και τρίτος ο Ιταλός Αντρέα Αγκρούστι με επίδοση 3.49.52.