Μόλις τέσσερα άλματα κατάφερε να κάνει ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, στον αγώνα της Οστράβα, καθώς η δυνατή βροχή ανάγκασε τους διοργανωτές να σταματήσουν τον αγώνα.

Ο πρωταθλητής μας ακόμη κι έτσι κατάφερε να καταλάβει την δεύτερη θέση με καλύτερο άλμα στα 7,95μ., από την τέταρτη προσπάθεια του. Ο Τεντόγλου είχε ακόμη άλματα στα 7,41 μ., 7,82 μ. και 7,48 μ., σε έναν αγώνα που οι καιρικές συνθήκες δεν ευνόησαν τους άλτες. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γιαν Ετσεβάρια με 8,32 μέτρα.

Εξάλλου στο μίτινγκ της Ουέλβα συμμετείχε ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος αναδείχθηκε νικητής με 74,44 μέτρα. Ο πρωταθλητής μας μπήκε αρκετά ταλαιπωρημένος στον αγώνα, αφού έφτασε στην Ουέλβα, στις δέκα σήμερα το πρωί!

Η αρχική πτήση του αθλητή μας ήταν προγραμματισμένη για το μεσημέρι της τετάρτης, ωστόσο τελικά μπήκε στο αεροπλάνο για Ισπανία στις 22.00 και έφτασε στον προορισμό του στις 10.00 σήμερα το πρωί, γεγονός φυσικά που δεν του επέτρεψε να παρουσιαστεί στον αγώνα, όσο φρέσκος θα ήθελε.