Εκτός τελικού στο σκητ έμειναν οι τρεις αθλητές της εθνικής ομάδας σκοποβολής πήλινου στόχου που μετείχαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Λάχτι στη Φινλανδία.

Ο Νίκος Μαυρομάτης κατετάγη 11ος στον προκριματικό, αφού, μετά τις 48 εύστοχες βολές στη χθεσινή ημέρα (25 στον πρώτο και 23 στον δεύτερο γύρο), σήμερα είχε συνολικά 72 στους τρεις γύρους. Έτσι, ο Έλληνας πρωταθλητής με επίδοση 120 κατέλαβε την 11η θέση και έχασε στις… λεπτομέρειες την πρόκριση στον τελικό, καθώς το έκτο και τελευταίο «εισιτήριο» πήρε ο Νορβηγός Γιόνας Φίλτβεντ με 121.

Στο μεταξύ, ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης κατέλαβε την 20ή θέση στον προκριματικό με 118 εύστοχες βολές (47 χθες και 71 σήμερα), ενώ ο Μάκης Μίτας κατετάγη 85ος με 111 εύστοχες βολές.