Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στη Γλυφάδα, στον δεύτερο τελικό της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επιβλήθηκαν 18-8 του ΑΝΟΓ, πέτυχαν το 2-0 και απέχουν πλέον μία νίκη από τον ένατο σερί τους τίτλο (και τρίτο συνεχόμενο αήττητο πρωτάθλημα). Οι “ερυθρόλευκες” θα έχουν την ευκαιρία να σηκώσουν το τρόπαιο στο… σπίτι τους, το κολυμβητήριο “Πέτρος Καπαγέρωφ” του Πειραιά, την Πέμπτη (26/5, 18:30).

Αν η Γλυφάδα είχε μπορέσει να φανεί ανταγωνιστική για ένα οκτάλεπτο στον πρώτο τελικό, απόψε δεν κατάφερε ούτε αυτό. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το εναρκτήριο σπριντ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη γηπεδούχο ομάδα. Προηγήθηκε 4-0 στην πρώτη περίοδο, 6-0 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης και 10-3 στο ημίχρονο, μετατρέποντας το δεύτερο μισό του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Εντυπωσιακή από πλευράς “ερυθρολεύκων” ήταν η Κίρα Κρίστμας, που πέτυχε πέντε τέρματα, αλλά συνολικά η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς είχε οκτώ διαφορετικές σκόρερ.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 3-6, 2-4, 3-4

Διαιτητές: Κουρτίδης, Δασκαλοπούλου

Οι συνθέσεις:

Γλυφάδα (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Παν. Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ειρ. Νίνου 2, Αντωνιάδη 2, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου

Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 2, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη 1, Μαργ. Πλευρίτου 2, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 5, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Τριχά, Τορνάρου.