Ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ 4,7 της Ιρλανδίας και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην γενική και το χρυσό στην κατηγορία U16!

Μετά από 11 ιστιοδρομίες στον χρυσό στολίσκο των 75 σκαφών ο ιστιοπλόος του Ν.Ο.Π. Φαλήρου κατέλαβε τη δεύτερη θέση τερματίζοντας 3, 6, 1, 10, 1, 6, 7, 14, 16, 19 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη κούρσα του), 19 και συγκεντρώνοντας 83 βαθμούς.

Παράλληλα πήρε την πρώτη θέση στους αθλητές κάτω των 16 χρόνων. Πρόκειται για τεράστια επιτυχία του νεαρού Ελληνα αθλητή και του αξίζουν συγχαρητήρια.

Ο Διονύσιος Καλπογιαννάκης τερμάτισε 12ος με 153 βαθμούς, ο Αναστάσιος Γκαρίπης 17ος με 180β., ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης 24ος με 200,5 β. και ο Αδαμάντιος Πετριανός 25ος με 211 βαθμούς.

Στον αργυρό στολίσκο των επίσης 75 σκαφών ο Γιώργος Ζυγούρης ήταν 13ος με 303 β. και ο Δημήτρης Λιάκας 20ος με 321 βαθμούς.

Στα κορίτσια πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Γαβριέλα Χρουνεβέχεν η οποία στον χρυσό στολίσκο των 41 σκαφών κατέλαβε την 8η θέση. Η Τατιανή Μπουγιατιώτη ήταν 27η με 206 βαθμούς.

Στον αργυρό στολίσκο των 40 σκαφών η Μικαέλα Παναγοπούλου κατέλαβε την 10η θέση με 169 βαθμούς.