Εντυπωσιακή και στο τρίτο κατά σειρά παιχνίδι της, η Εθνική Γυναικών νίκησε με 3-0 και την Αυστρία στο Ε.Α.Κ. της Νεάπολης Λάρισας, έκανε το «3Χ3» στον προκριματικό όμιλο του Ευρωβόλεϊ χωρίς να χάσει ούτε σετ και είναι το πρώτο φαβορί για την πρόκριση στα τελικά.

Στο πρώτο σετ το 2-1 μετατράπηκε σε 7-1 με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη και η ομάδα του Ντε Μπραντ δεν μπόρεσε να πλησιάσει ποτέ με τη διαφορά να μεγαλώνει συνέχεια (13-7, 18-6, 20-10) και να φτάσουμε στο τελικό 25-14.

Ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της Εθνικής στο δεύτερο σετ, όπου η Αυστρία προηγήθηκε με 0-1, για να ακολουθήσει ένα γρήγορο 5-0 από την ελληνική ομάδα, ενώ στο 9-4 πήγε στο σερβίς η Χριστοδούλου και έφυγε όταν το σκορ είχε γίνει 20-4 με τον Ναράνχο να ρίχνει στο ματς Ανθούλη και Πολυνοπούλου (πρώτη επίσημη εμφάνιση με την Εθνική γυναικών για την κεντρική του ΠΑΟΚ) και το τελικό σκορ να είναι 25-8.

Στο τρίτο σετ η φυσιολογική χαλάρωση της ελληνικής ομάδας και η επίσης φυσιολογική αντίδραση της Αυστρίας έφερε μια διαφορετική εικόνα. Παρόλο που ξεφύγαμε με 8-4, η Αυστρία εκμεταλλευόμενη και τα λάθη μας ισοφάρισε 12-12, όμως ο άσος της Βλαχάκη (14-12) και η κόντρα επίθεση της ίδιας (17-13) έφεραν την Ελλάδα ξανά σε θέση ισχύος για να φτάσουμε στη νίκη με μελανό σημείο τον τραυματισμό της Νίνα Νεσίμοβιτς (στο 19-14).

Τα σετ: 0-3 (14-25, 08-25, 18-25)

Αυστρία (Γιαν Ντε Μπραντ): Μέχιτς 5 (2/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χόλζερ 6 (6/24 επ., 59% υπ. – 29% άριστες), Μιούλερ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χτριάνσκα 6 (6/23 επ., 48% υπ. – 31% άριστες), Έρχαρτ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ), Σμιτ / Χάγκερ (λ, 17% υπ.-17% άριστες), Χούμπερ (λ), Βάλνερ 1 (1/4 επ.), Ντέισλ, Μάρος 1 (1/7 επ.), Γκάλιτς, Νεσίμοβιτς.

Ελλάδα (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 1 (1/4 επ.), Λαμπρούση 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 50% άριστες), Βασιλαντωνάκη 18 (12/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Βλαχάκη 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. – 40% άριστες), Ανθούλη, Πολυνοπούλου 1 (1/2 επ.).