Ο ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ ανδρών, καθώς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής επικράτησε τη Δευτέρα με 3-2 σετ της Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο».

H ομάδα του Άκη Φλαούνα προηγήθηκε δύο φορές αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει της γηπεδούχου, έχοντας κορυφαίους τους Θάλερ, Ντράγκο και Ρουμελιωτάκη.

Η ομάδα της Κρήτης ήταν ανώτερη σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση, ενώ το συγκρότημα των βορείων προαστίων, παρά τους 12 άσσους και το εξαιρετικό βράδυ του Ζουπάνι, δεν κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη. Στο πρώτο σετ οι Κρήτες πήραν εξαρχής το προβάδισμα, η αντίπαλός τους ακολουθούσε ως κάποιο σημείο, αλλά το 25-19 σφράγισε την υπεροχή των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια, με καλό σερβίς και τους Ζουπάνι, Σπυριούνη να τελειώνουν επιθέσεις η Κηφισιάς έφτασε στο 20-17 και ισοφάρισε (25-21) με άσσο τους διαγώνιού της. Στο τρίτο σετ και με το σκορ 21-20 για τον ΟΦΗ, ο Ρουμελιωτάκης με διαδοχικούς «σκότωσε» την πρώην ομάδα του, που ξαναπήρε προβάδισμα στα σετ (25-21).

Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά πίεσε πολύ στη συνέχεια την υποδοχή του ΟΦΗ και προηγήθηκε 9-2 και 14-5, για να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ κατακτώντας το τέταρτο με ευκολία (25-15). Στο τάι μπρέικ το συγκρότημα του Ηρακλείου πέρασε 8-5 με άσσο Σαρικεΐσογλου, ενώ με μπλοκ του Καρατζά έφτασε στο +4 (10-6).

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο σερβίς, όμως ο ΟΦΗ είχε αποτελεσματικό side out και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ 14-10, με τον Ντράγκο να διαμορφώνει το τελικό 15-11.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 27 (21/43 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 10 (6/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 20 (15/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 15% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 19% άριστες), Μελές 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 49% υπ. – 18% άριστες), Κωτσάκης, Μπάσης.

ΟΦΗ (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 14 (9/14 επ., 5 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 3 (3/6 επ., 57% υπ. – 14% άριστες), μαρκς 22 (20/40 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 15 (14/26 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 7% άριστες), Τάλερ 1 (1 άσσος), Μανωλάκης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 62% υπ. – 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ. – 22% άριστες), Γαλιώτος, Καρατζάς 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ).