Παρακολουθήστε online την απονομή των εφετινών βραβείων ΙΡΙΣ

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 14 Απριλίου 2020, 16:43
Παρακολουθήστε online την απονομή των εφετινών βραβείων ΙΡΙΣ

Σήμερα, Τρίτη, 14 Απριλίου 2020, από τις 16.00, #menoumespiti και παρακολουθούμε online την απονομή των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2020.

Εδώ μπορείτε να παρακολουθήσετε online την απονομή:

Η εφετινή απονομή των Βραβείων Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου θα είναι αλλιώτικη, όπως είναι όλα. Με οικοδεσπότες τον Πρόεδρο της Ακαδημίας, Γιώργο Τσεμπερόπουλο και τους ηθοποιούς και μέλη Έλλη Τρίγγου και Χρήστο Λούλη, τα βραβεία θα ανακοινωθούν διαδικτυακά, παρουσία συμβολαιογράφου, στο ψηφιακό κανάλι του Ιδρύματος Ωνάση και στα social media της ΕAK (στο facebook και στο instagram) και όχι σε τελετή απονομής, λόγω των προληπτικών μέτρων για την πανδημία του κορωνοΐού.

Τα βραβεία θα παρουσιάσουν διαδικτυακά ο Χρήστος Λούλης και η Έλλη Τρίγγου.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες των βραβείων ΙΡΙΣ 2020

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

«Ευτυχία» του Άγγελου Φραντζή
«Απόστρατος» του Ζαχαρία Μαυροειδή
«Δε Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος, Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι Πολύ Σοβαρό» του Γιώργου Γεωργόπουλου
«Winona» του Αλέξανδρου Βούλγαρη
«Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών» του Σύλλα Τζουμέρκα

 

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης

«Irving Park» του Παναγιώτη Ευαγγελίδη
«Όταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες» της Μαριάννας Οικονόμου
«Για Χωρίς Λόγους Συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη» του Σταύρου Ψυλλάκη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας

«Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς» του Βασίλη Κεκάτου
«Καρτ Ποστάλ από το Τέλος του Κόσμου» του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου
«Index» του Νικόλα Κολοβού
«Όλες οι Φωτιές η Φωτιά» του Ευθύμη Kosemund Σανίδη
«Electric Swan» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

 

Βραβείο Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης

«Τα Καναρίνια» του Γιώργου Κυβερνήτη
«Σκοπελίτης ή το Πλοίο» του Γιώργου Γκότζου
«Χειροπαλαιστής» του Γιώργου Γούση

 

 

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων

«Βίαιη Εξίσωση» του Αντώνη Ντούσια
«Heatwave» του Φωκίωνα Ξένου
«The White Wings» των Παρασκευής Μαρκάτου και Πηνελόπης Μπεκιάρη

 

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Άγγελος Φραντζής για την «Ευτυχία»
Αλέξανδρος Βούλγαρης για τη «Winona»
Σύλλας Τζουμέρκας για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

 

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Ρηνιώ Δραγασάκη για το για το «Cosmic Candy»
Σταύρος Παμπαλλής για το «Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη»
Μίνως Νικολακάκης για την «Άλυτη»

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Μιχάλης Σαράντης για τον «Απόστρατο»
Πυγμαλίωνας Δαδακαρίδης για την «Ευτυχία»
Χρήστος Πασσαλής για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

 

Βραβείο Σεναρίου

Ζαχαρίας Μαυροειδής για τον «Απόστρατο»
Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου για το «Δε Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι πολύ Σοβαρό»
Σύλλας Τζουμέρκας, Γιούλα Μπούνταλη για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

 

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Πηνελόπη Τσιλίκα για την «Ανάκριση»
Καρυοφυλλιά Καραμπέτη για την «Ευτυχία»
Αγγελική Παπούλια για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

 

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Θανάσης Παπαγεωργίου για τον «Απόστρατο»
Θάνος Τοκάκης για την «Ευτυχία»
Βαγγέλης Μουρίκης για το «Δε Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι πολύ Σοβαρό»

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Κάτια Γκουλιώνη για την «Ευτυχία»
Γιούλα Μπούνταλη για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
Μάγια Πιπερά για το «Cosmic Candy»

 

Βραβείο Φωτογραφίας

Χριστίνα Μουμούρη για το «Ζίζοτεκ»
Γιάννης Δρακουλαράκος για την «Ευτυχία»
Σίμος Σαρκετζής για το «Winona»

 

Βραβείο Μοντάζ

Λάμπης Χαραλαμπίδης για την «Ευτυχία»
Αντρέας Βοντράσκε για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
Νίκος Πάστρας για τη «Winona»

 

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy για τη «Winona»
Μίνως Μάτσας για την «Ευτυχία»
Ζαν-Πολ Γουόλ, drogAtek, Φοίβος για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

 

Βραβείο Σκηνογραφίας

Αντώνης Δαγκλίδης για τον «Απόστρατο»
Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος για την «Ευτυχία»
Πηνελόπη Βαλτή για το «Cosmic Candy»

 

Βραβείο Ήχου

Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αρης Λουζιώτης για την «Ευτυχία»

Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης για το «Ζίζοτεκ»

Βραβείο Μακιγιάζ

Iωάννα Συμεωνίδη για την «Άλυτη»
Δήμητρα Γιατράκου για την «Ευτυχία»
Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόγε αφ Γκένας για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

 

Βραβείο Ενδυματολογίας

Ιουλία Σταυρίδου για την «Ευτυχία»
Μάρλι Αλειφέρη για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
Άση Δημητρολοπούλου για την «Περσεφόνη»

 

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας για την «Άλυτη»
Λουκ Μέγερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόγε αφ Γκένας για «Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης για το «Cosmic Candy»

 

 

 

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 14 Απριλίου 2020, 17:54