Γιώργος Αρκουλής

Από μια άποψη, καλή και ιδιαίτερα χρήσιμη ήταν για τον Ολυμπιακό και τον οικονομικό του ηγέτη η νίκη χθες στο ντέρμπι, αφού οι υποστηρικτές στον Πειραιά, τόσο ως φίλαθλοι όσο και ως…δημότες εν αναμονή δημοτικών εκλογών, θα θύμωναν πολύ με την παρατεταμένη απροσεξία του «Θρύλου» τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στις ευρωπαϊκές του περιπέτειες. Για πολλούς και διάφορους λόγους, η ΑΕΚ δεν είχε τύχη, μολονότι στα πρώτα τριάντα λεπτά μπορούσε να είχε ένα σκορ 3-0 υπέρ της. Βεβαίως, μετά «ξύπνησε» το θηρίο και δεδομένης της ανυπαρξίας της αμυντικής «γραμμής» του θενιόρ Χιμένεθ, ιδού η ανατροπή (εννοώ ημίχρονο / τελικό) και η περήφανη νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό, άλλωστε, οι Πειραιώτες (πρόεδρος, δήμαρχος, μέτοχοι, οπαδοί κ.λπ.) θα συνεχίσουν να ελπίζουν ότι θα προφτάσουν τον ΠΑΟΚ ώστε να  κλέψουν τον τίτλο. Φυσικά, έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν, αφού τόσο οι ελπίδες, ακόμη και οι ψευδαισθήσεις, πεθαίνουν τελευταίες…

Κατά τα άλλα, η 21η αγωνιστική ήταν, με εξαίρεση το ντέρμπι,  μάλλον φυσιολογική. Δηλαδή πτωχή, ανιαρή, αδιάφορη. Κάπως πήγε να μπερδέψει την κατάσταση ένας παίκτης του Άρη, ο οποίος αποβλήθηκε στα πρώτα λεπτά, οπότε δυσκόλεψε το τελικό 1-1 και μαζί τον διαιτητή, ο οποίος παρακολουθούσε στα τελευταία δέκα λεπτά τους δύο τερματοφύλακες να κάνουν καθυστερήσεις… Προφανώς, έτρεμαν την ήττα!