Ο Jorge Lorenzo συνέχισε τις εκπληκτικές εμφανίσεις, πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μοτοσικλετών και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τον Valentino Rossi.

O Ισπανός αναβάτης της Yamaha, επικράτησε με σχετική άνεση στο Mugello της Ιταλίας, με τον Andrea Iannone να φέρνει την Ducati στην δεύτερη θέση και τον Rossi να ανεβαίνει για μια ακόμα φορά στο βάθρο των νικητών.

Για τον Iannone αυτή ήταν η καλύτερη επίδοση της καριέρας του στο MotoGP. Όσο για τον δύο φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, Marc Marquez, εγκατέλειψε πέντε γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας λόγω πτώσης. Ο νεαρός έχει μείνει πολύ μακριά από την κορυφή και χρειάζεται μια μεγάλη αντεπίθεση στους επόμενους αγώνες, αν θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα.

Την ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο έχασε και ο Dovizioso, αφού αναγκάστηκε να εγκαταλείψει εξαιτίας μηχανικού προβλήματος. Ο Dani Pedrosa παρά την πολύμηνη απουσία του, κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, με τον Bradley Smith να είναι πέμπτος και τον Pol Espargaro να τον ακολουθεί.

Στην βαθμολογία, ο Rossi προηγείται με 118 βαθμούς, ο Lorenzo έχει 112 ενώ αρκετά πιο πίσω είναι ο Dovizioso με 83. Αν ο Marquez δεν κάνει κάποιο θαύμα, τότε ο τίτλος θα κριθεί ανάμεσα στους δύο αναβάτες της Yamaha. Ο επόμενος αγώνας έχει προγραμματιστεί για τις 14 Ιουνίου, στην πίστα της Catalunya.