Επιμέλεια: Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης

Ο Hamilton πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των οδηγώνΜετά την… ατελείωτη βροχή που έπεσε το Σάββατο στην Monza, η ηλιοφάνεια ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του κυριακάτικου γκραν πρι.

Ο Lewis Hamilton ξεκίνησε από την πρώτη θέση δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από κανέναν και τελικά κατέκτησε την 6η φετινή του νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Hamilton ολοκληρώνει τον αγώνα κερδίζοντας μέσα στο σπίτι της Ferrari...

Βάθρο για τον Vettel
Πίσω από τον πιλότο της Mercedes τερμάτισε ο δεύτερος πιλότος της ομάδας, ο Valtteri Bottas ενώ το O Ricciardo ήταν σε ακόμα έναν αγώνα ο πιο σταθερός πιλότος…βάθρο συμπλήρωσε ο Sebastian Vettel με Ferrari.

Εντυπωσιακός σε ακόμα έναν αγώνα αποδείχτηκε ο Daniel Ricciardo. O πιλότος της Red Bull τερμάτισε στην 4η θέση, έχοντας εκκινήσει από την 16η. Σε κάθε περίπτωση επιβεβαίωσε το πόσο σταθερός οδηγός είναι ενώ παράλληλα με τους βαθμούς που απέσπασε διατήρησε και την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι tifosi δεν χάρηκαν και τόσο τη νίκη του Hamilton

Η δεκάδα
Την δεκάδα στο γκραν πρι της Ιταλίας συμπλήρωσαν οι, Raikkonen (Ferrari), Ocon (Force India), Stroll (Williams), Massa (Williams), Perez (Force India) και Verstappen (Red Bull)

H συνέχεια του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 θα δοθεί στις 17 Σεπτεμβρίου στην Σιγκαπούρη.

Για να δείτε τα τελικά αποτελέσματα από τον αγώνα της Monza πατήστε ΕΔΩ

H βαθμολογία των οδηγών μετά το γκραν πρι της Monza

H bβαθμολογία των ομάδων μετά τον αγώνα της Monza

Η Ferrari δεν κατάφερε να γιορτάσει με νίκη τα 70 της χρόνια...
Η ζημιά του Vertsappen σε επαφή που είχε με τον Massa το στέρησε μία καλύτερη θέση στην τελική κατάταξη