Του Βασίλη Γ. Σαρημπαλίδη

Κάτω από το φως 1.600 προβολέων μετά από 61 γύρους και εμφανίσεις λόγω μικροατυχημάτων του αυτοκινήτου ασφαλείας ο Sebastian Vettel κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη θέση. Ο πιλότος της
Η πτώση της Mercedes στην Σιγκαπούρη έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Αναμένουμε τη συνέχεια…Ferrari ξεκίνησε από την πρώτη θέση και σε γενικές γραμμές δεν φάνηκε να απειλείται σημαντικά από κανέναν άλλον αντίπαλο.

Αυτή ήταν και η 3η νίκη του τέσσερις φορές παγκόσμιου πρωταθλητή ο οποίος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά του από την κορυφή, αλλά κυρίως από τον δεύτερο Nico Rosberg.

Πίσω του, τερμάτισε ο Ricciardo με μονοθέσιο της Red Bull, ενώ το βάθρο του γκραν πρι της Σιγκαπούρης συμπλήρωσε ο Kimi Raikkonen με Ferrari. Αυτές ήταν και οι θέσεις που ξεκίνησαν οι πιλότοι τον αγώνα. Rosberg, Bottas και Kvyat ακολούθησαν την τριάδα ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι, Perez, Verstappen, Sainz και Nasr.

Πάλι εκτός βάθρου η Mercedes
Αξίζει να σημειώσουμε πως η Mercedes για δεύτερη φορά φέτος δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο. Η πρώτη ήταν στην Ουγγαρία όπου ο Rosberg τερμάτισε 8ος και ο Hamilton στην 6η θέση και η δεύτερη στο σημερινό γκραν πρι της Σιγκαπούρης.

To παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula 1 θα συνεχιστεί χωρίς διακοπή καθώς την ερχόμενη Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου θα διεξαχθεί ο 14ος γύρος στην Ιαπωνία.

Βάθρο για τον ως... συνήθως ψυχρό Kimi Raikkonen
Για δεύτερη φορά φέτος η Mercedes έμεινε χωρίς βάθρο... Ωστόσο διατήρησε την πρώτη θέση σε οδηγούς και κατασκευαστές..
Φαντασμαγορικό το σκηνικό στην Σιγκαπούρη που φιλοξένησε τον 13ο γύρο του πρωταθλήματος...