Στη Mercedes χάρισε για ακόμη μία χρονιά το πρωτάθλημα ο Βάλτερι Μπότας ο οποίος ήταν ο μεγάλος νικητής του γκραν-πρι της Ιαπωνίας.

Ο Φινλανδός οδηγός με μια εξαιρετική απόδοση, άφησε πίσω του τους πάντες και πανηγύρισε στην Ιαπωνία τη δεύτερη του νίκη στη φετινή σεζόν, μετά το Μπακού, χαρίζοντας παράλληλα και τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή στη Mercedes.

Πίσω από τον Μπότας τερμάτισε ο μερικώς αναγεννημένος Φέτελ. Ο Γερμανός ήταν σταθερός σε όλο τον αγώνα και στο τέλος κατάφερε να κρατήσει πίσω του για πέντε ολόκληρους γύρους τον Χάμιλτον που είχε πιο φρέσκα ελαστικά και τον απειλούσε.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής από την πλευρά του έκανε έναν νερόβραστο αγώνα για τα εξωπραγματικά του δεδομένα, όμως ανέβηκε στο βάθρο και με το 1-3 των Ασημένιων Βελών η  Μερσέντες κατέκτησε για 6η συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα κατασκευαστών, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Φεράρι (1999-2004).